Text obsahuje moje zkušenosti s více jak třicetiletou přípravou čajů a bylin :-) s vědomím toho, že způsobů příprav a jejich variant je „nekonečně..., stejně jako čajů. Proto neberte vše co je níže řečené dogmaticky! Experimentujte! Vězte, že každou přípravou čaje si vytváříte svůj vlastní originální čajový svět! A nikdo jiný vám do něj nemá do "kecat" :-).
Při přípravě čaje je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad, z nichž nejdůležitější je nenechat se příliš svazovat pravidly a nekompromisními předpisy. Příprava čaje je zcela volná disciplína a spojující čaj a „genius loci“ všeho kolem čaje právě v čase, kdy je čaj připravován. Příprava čaje je přímo svázána s tím, kdo čaj připravuje i s tím komu je čaj právě připravován, s nádobím a s místem či jinými okolnostmi. Každý má totiž jiné preference, postupy, čajový rozhled, návyky, zkušenosti a možnosti. Poučený uživatel čaje vychází z obecných doporučení. Řídí se svými zjištěními, která trvale zkoumá „dolaďuje“ a vytváří si postupy vlastní. Objevuje výjimky a nebojí se experimentovat! Ví, že jsou čaje "jednoduché", které nelze přípravou „pokazit“ a výsledek se vždy dostaví. Ví ale, že existuje mnoho čajů, jejichž přípravu nelze odbýt, je potřeba jim věnovat patřičnou pozornost a při jejich pití "být tělem i myslí v přítomnosti"!
Podle mých zkušeností jsou důležité tři věci (1):
1. způsob přípravy
2. kvalita použité vody
3. kvalita čaje
Způsob přípravy
zahrnuje nádobí (pro přípravu čaje i jeho pití), množství čaje, dobu luhování, teplotu vody apod.; postupujeme jednoduše:
1. všechno nádobí vyhřejeme horkou vodou
2. do vyhřáté luhovací nádoby vsypeme suchý čaj a necháme jej rozvonět (zvlhnout)
3. čaj zalijeme a luhujeme (některé čaje nejprve propláchneme)
4. nálev úplně slijeme do jiné nádoby či rovnou do šálků (dle potřeby použijeme sítko)
Voda a její kvalita
Pro stejné a porovnatelné výsledky přípravy čaje je žádoucí používat stále stejnou vodu. Doporučuji používat filtrovanou vodu (ideálně z českého filtru DIONELA FDN2). Lze použít i vodu z prověřených studánek, vodu balenou apod., či dobrou vodu kohoutkovou. Ideální voda je čerstvá, co nejměkčí a bez chemie.
Čaj a jeho kvalita
Vhodnou přípravou lze i z průměrného čaje udělat relativně pitelný nápoj. Ovšem kvalita čaje je rozhodující vždy! Čím kvalitnější čaj, tím lze udělat lepší nápoj (a lze počítat i s větším počtem nálevů, větší rozmanitostí chutí a vůní). Kvalitu lze vnímat různě. Správně vyrobený čaj nesmí mít zjevné ani skryté vady. Je-li čaj vyroben z odpovídající vstupní suroviny, je-li vyroben správným postupem a je-li správně zabalen (skladován, prodáván... apod.). Jde o kvalitní čaj. Kvalita též neznamená, že mi nutně čaj musí chutnat. Záleží na vnímavosti každého jedince a na preferenci chutí!
Obecně lze konstatovat, že některé čaje snesou pouze jeden nálev, jiné více nálevů (záleží na postupu přípravy a konkrétním čaji); drobnější čaj se luhuje rychleji; čaje s větším listem, sbaleným listem a celolisté čaje se mohou luhovat pomaleji; starší a archivní čaje se obvykle luhují pomalu a vyžadují vroucí vodu; čaje rolované do pevných čajinek (některé oolongy) se luhují různě rychle (podle typu čaje), podobně se chovají čaje tmavé (čaje typu Pu-Erh a Hei-Cha); použité množství čaje je ryze individuální záležitostí a závisí na záměru kolik čaje hodlám připravit, v jakém nádobí a jakým postupem; lisované čaje a oolongy je potřeba „opláchnout“ aby se čaj "probudil" (jde o tzv. oplachovací či “nultý“ nálev, jež se nepije a vylévá); čím tmavší čaj je, tím lze (obvykle) použít teplejší vodu / čím „zelenější“ čaj je, tím lze (obvykle) použít chladnější vodu; zřejmě platí že, více čaje + méně vody + kratší luhování znamená více nálevů u pevně lisovaných tvarů necháme čaj v prvním zalití déle; u lisovaných čajů je potřeba čaj luhovat déle - podle velikosti úlomků, tvaru apod.; doporučení kolik čaje a vody použít, včetně teploty a doby luhování se značně liší
Některá (široce používaná) doporučení bez specifikace nádobí
Bílé čaje
voda o teplotě 90 °C, luhování 30-45/30/30/40/50/60+ sekund (rychlé slévání)
Zelené čaje
voda o teplotě 70-85 °C (u hodně ochmýřených čajů nižší - cca 65 °C), luhování 30-45/20/30/40-50/60+ sekund
Polozelené čaje (tzv. oolongy)
provést tzv. oplachovací ("probouzecí") nálev právě vroucí vodou kterou ihned slít
první nálev 95-100°C, další nálevy stačí i 90°C, luhovat dle typu oolongu:
svinuté (typu Tie Guan Yin, Dung Ding, ap.): 30-45/20/20/30/40/50/60/60+ sekund
volněji svinuté ("fénixy", útesové, apod.): 15-20/10/15/20/30/40/50/60/60+ sekund
"zelenější" oolongy luhujeme opatrně a použijeme chladnější vodu
"tmavší oolongy, "pečené" a "archivní čaje" lze zalévat vroucí vodou
= s oolongy je nutno experimentovat, každý čaj se chová jinak a záleží na použitém nádobí (!)
Červené čaje (běžně označované jako "černé“)
voda o teplotě 95-100 °C, luhovat 30-45/15-20/20/30/40/60/60+ sekund, některé čaje lze opláchnout
Tmavé čaje (Pu-erhy & Hei-Cha)
opláchnout, voda o teplotě 95-100°C, luhovat dle typu:
sypané čaje 20-30/10/15/20/20/30/40/50/60/60+ sekund
lisované čaje 45-60/10/15/20/20/30/30/40/50/60/60+ sekund
Některá doporučení včetně specifikace nádobí
K přípravě čaje je vhodné libovolné (uživatelem preferované) nádobí, od zavařovacích sklenic až po išingskou čínskou keramiku. Nádobí volíme podle záměru přípravy čaje. Množství čaje, vody apod. přizpůsobíme nádobí. Postup přizpůsobíme konkrétnímu čaji.
Příprava v jedné nádobě
čaj připravujeme v nádobě většího objemu, ve které jej luhujeme a pak hotový nálev slijeme do jiné nádoby nebo rovnou do hrnků či šálků. Zhotovení jednoho nálevu ve větším množství se hodí pro chvíle, kdy nechceme být složitější přípravou čaje rušeni. Hodí se tedy pro přípravu čaje k práci, četbě, jídlu nebo jen tak přes den na zahnání žízně. Tento způsob lze označit jako „západní“. V podstatě jej zavedli Angličané, přenesly do Indie a rozšířili v Evropě, kde příprava doznala různých modifikací (? Turecko, Rusko, Blízký východ, Afrika…). Podobně jako u jiných příprav je potřeba veškeré nádobí dobře vyhřát. Čaj se po vložení do vyhřáté nádoby rozvoní, po zalití vodou se postupně luhuje, nálev tmavne, získává na plnosti v chuti a v určitý moment začne trpknout. Je dobré čaj slévat právě před trpknutím (resp. zhořknutím) a počítat s tím, že zamícháním nálevu při slévání může čaj ještě zesílit. Každopádně platí, že je vhodné každý konkrétní čaj vyzkoušet a najít vyhovující kombinaci parametrů: množství čaje - množství vody - teplota vody - doba luhování.
Podstata přípravy čaje v jedné nádobě a možné záludnosti:
- používáme menší množství čaje (například 7 g)
- používáme větší množství vody (například 500 ml)
- čaj luhujeme delší dobu (podle konkrétního čaje cca 2-5 minut)
- získáme jeden nálev čaje většího objemu
- příprava se hodí pro drobnolisté čaje (lámaný list, CTC apod.) a čaje s jednodušší chutí
- každý čaj se bude luhovat jinak (drobnější rychleji, svinutý či lisovaný pomaleji)
- je vhodné nálev ochutnávat a slít podle preference chuti, tj. v době kdy bude chutnat
- zamícháním nálevu při luhování se bude čaj luhovat rychleji, může rychleji ztrpknout
- některé čaje lze znovu zalít (obvykle vroucí vodou)
- lze používat nádobí z různých materiálů (ideální je porcelán, materiály glazované, sklo apod.), doporučuji českou konvičku z borosilikátového skla (SIMAX, Jana 0,6 l)
Příprava čaje v malé konvičce či zakrytém šálku
čaj připravujeme v nádobě malého objemu, ve které jej luhujeme a jednotlivé nálevy sléváme do jiné nádoby nebo rovnou do šálků. Zhotovení několika nálevů z jedné dávky čaje se hodí pro chvíle, kdy je čas a chceme si čaj užít. Příprava je složitější a lze ji označit za způsob „východní“. Podobně jako u jiných příprav je potřeba veškeré nádobí dobře vyhřát. Fotonávody: (Kung Fu Čcha 01), (Kung Fu Čha 02)
Podstata přípravy čaje v malé konvičce či zakrytém šálku a možné záludnosti:
- používáme větší množství čaje (například 4 g)
- používáme menší množství vody (například 100 ml)
- čaj luhujeme relativně krátce a opakovaně (podle konkrétního čaje)
- získáme mnoho nálevů, jež nám dovolí čaj skutečně vychutnat a poznat
- příprava se hodí pro všechny vícenálevové čaje
Příprava čaje v jediném šálku, misce, vysoké sklenici či sklenici na víno
čaj připravujeme rovnou ve zvolené nádobě, kde jej luhujeme a nálev necháváme zchladnout na teplotu pitelnosti, tj. nikam jej nepřeléváme. Zhotovení jednoho nálevu v malém množství se hodí pro chvíle, kdy se nechceme složitější přípravou čaje zabývat a kdykoliv, kdy není čas na více čaje. Tento způsob lze označit za „degustační“ či „prezentační“. Lze jej použít i pro porovnání většího počtu čajů nebo pro představení čaje větší společnosti (kdy každý má svou nádobu, čaj a sám si jej připravuje). Podobně jako u jiných příprav je potřeba veškeré nádobí dobře vyhřát (zvláště tenké sklo). Čaj se po vložení do vyhřáté nádoby rozvoní, po zalití vodou se postupně luhuje, nálev tmavne a získává na plnosti v chuti.
Podstata přípravy čaje v šálku, misce vysoké sklenici či sklenice na víno a možné záludnosti:
- používáme velmi malé množství čaje (například 1-2 g)
- používáme menší množství vody (například 100-200 ml)
- čaj zalijeme vroucí vodou a luhujeme do pitelného stavu (vhodné teploty pro pití)
- získáme jeden nálev, nemusíme hlídat čas luhování
- příprava se hodí pro všechny čaje (pro některé více a jiné méně)
- opatrné nahřátí nádobí je nezbytné (zvláště u tenkého sklad)
text v přípravě
Příprava čaje ve speciálních nádobách
text v přípravě
Méně obvyklé přípravy čaje
Ambientní čaj
text v přípravě
Ledový čaj
příprava 01
příprava 02 (Shinobi-Cha)
Specifické přípravy čaje se vztahem ke konkrétní surovině a typické pro některé země či oblasti
"Yogi" (indická příprava)
text v přípravě
"Rize" (turecká příprava)
text v přípravě
"Kahwa" (příprava z indického Malabaru)
text v přípravě
"Karkade" (egyptská příprava)
text v přípravě
"Touareg" (příprava typická pro Maroko)
text v přípravě
LEGENDA, POZNÁMKY A UŽITEČNÉ ODKAZY
(1) netrvám na přednosti některé před jinou = všechny jsou veledůležité; často se setkávám s úplně obráceným pořadím, kdy na prvním místě je kvalita použité vody, na druhém kvalita čaje a na třetím příprava
(2) x