Ledový čaj je studený nápoj složený z výluhu pravého čaje a ledu, jež se kombinuje s různými ochucujícími složkami. Ve výsledném nápoji nesmí chuť čaje zaniknout. Poslední dobou se pro chladné nápoje s čajem objevují další termíny jako "čajová limonáda", "ambientní čaj" či "macerovaný ledový čaj", jež se připravují poněkud jinak.
Moderní historie ledových čajů sahá do poloviny devatenáctého století. V roce 1869 se v New York "Herald of Health" objevilo sdělení: "Ledový čaj se začíná používat v horkých letních měsících, jako výstřední inovace. Není pravděpodobné, že by se z této přípravy čaje stal obyčejný zvyk." Pisatel - zřejmě milovník horkých nápojů - se exemplárně "seknul". Již v následujícím roce se totiž ledové čaje prodávaly v hotelech a na nádražích. Ze stejného roku jsou zachovány první tištěné recepty na jeho přípravu. Podíváme-li se jinam, tak například v Rusku byl ledový čaj běžným produktem, prodávaným na ulicích již v roce 1842. Lze předpokládat, že studený či ochlazený čaj byl používán všude, kde se čaj dlouho produkuje a je tak přímo spjat s jeho tisíciletou historií používání.
Hlavním znakem moderního ledového čaje je jednoduché základní složení a teplota. Přitom zapomeňme na všechno studené v plechovkách a v plastech - s označením "ICE TEA" - ze supermarketů, které má někdy správnou teplotu ale rozhodně ne složení. Silný čajový výluh a dobrý led z kvalitní vody, to jsou základní složky. Všechny ostatní ingredience tvoří přidanou hodnotu, jež základ vylepší, tj. dochutí, ochutí a okrášlí... Kombinací je téměř neomezeně. Ledový čaj se obyčejně pije neslazený. Je potřeba dbát na to, aby ve výsledném nápoji přirozená chuť čaje zcela nezanikla. Místo čistého pravého čaje lze použít sušené i čerstvé byliny či kvalitní čajové blendy. Úžasný je například zchlazený nálev z hořkého melounu 1) dochucený žlutým melounem, salátovou okurkou či sezónním tuzemským ovocem (jahody, rybíz, borůvky)... Jako ingredience se hodí skoro cokoliv v krájené nebo mixované podobě (ovoce, čerstvé zahradní i divoké byliny, zelenina). Sáhnout lze po rozličném koření (pepř, chilli, zázvor) i soli. Opodstatněnou (ale podřízenou!) složkou může být cukr (ideálně sušená třtinová šťáva), ocet (jablečný, umeocet), citron, salko, jogurt...; po setmění pak kvalitní alkohol, jež nám ledový čaj promění v long dring či večerní koktejl. Jak tedy postupovat? Připravíme si silný nálev z oblíbeného čaje (doporučuje se použít alespoň dvojnásobné množství než při přípravě běžného horkého nápoje). Nálev luhujeme tak aby byl maximálně silný a minimálně hořký. Do vysoké objemnější sklenice vložíme kostky ledu, přilijeme mírně zchladlý čaj, ozdobíme a podáváme. Kostky ledu by měly zaplnit alespoň polovinu sklenice. Čaj naléváme rychle, rovnou na led. Chceme-li ledový čaj ochucený, přidáme k ledu vhodné ingredience a teprve pak dolijeme čaj. K přípravě ledu použijeme kvalitní vodu či zmrazíme nálev ze stejného čaje.
Míchejte a experimentujte! Zkuste i velmi silné čajové a bylinné výluhy a výrazné ingredience. Aromatické byliny a citron zamražte do ledových kostek. Nebojte se koření. Vyzkoušejte netradiční zeleninu (fenykl) a pijte vše pomalu, ať se hned nenachladíte!
1) www.bittermelontea.cz (hořká okurka / meloun - Momordica charantia L.)