Ku Ding Cha - vietnamská bylina se silnou hořkostí a velkou silou
... vězte, že není hořká jako hořká!
Pokud porovnáte různé hořkosti (hořký meloun, pelyněk, hořká čokoláda, pivo, grep, lotosová semínka, silný pravý čaj apod.) zjistíte, že každá hořkost je zcela jiná, jinak doznívá, jiná je její hloubka, ostrost a v dochuti i jistá nasládlost, jemnost apod. I přes chuťové rozdíly má všechna "hořkost" podobné vlastnosti. S ohledem na naší běžnou stravu - je jí žalostně málo! Hořkost (podle TCM*) účinkuje následovně:
- vysušuje, zpevňuje, odvádí vlhko a ochlazuje,
- snižuje horečku, vysoký krevní tlak, agresivitu, odstraňuje otoky i zácpu,
- může zbavit nepříjemných vyrážek, úporné candidy (druh kvasinky) i toxických látek.
obr.: listy byliny (Ilex kaushue , syn.: Ilex kudingcha C.J. Tseng, Ilex latifolia fo. puberula D. Fang & Z.M. Tan)
* TCM = tradiční čínská medicína
obrázek v přípravě
obr.: jednotlivé listy jsou zabaleny do dlouhých "stébel" (nebo jiných tvarů)
zkušenosti - recenze:
20.10.2015 - Cesmína velkolistá je mocná bylina (Ku Ding Cha)
"Kvůli tomu, že mi došel zelený vietnamský čaj, jsem si poslední dva týdny začal připravovat výluhy z cesmíny velkolisté, tedy Ku Ding Cha. Vždy jsem se z tohoto čaje cítil fyzicky i psychicky jinak, zvláštně. Poslední půl rok se tyto stavy znásobují. Poslední dva týdny jsem si připravoval Ku Ding Cha a zjistil jsem, že se po něm cítím psychicky naprosto v pohodě, uvolněný a relaxován. Dokonce i záda ze židle mě přestaly bolet a všechny svaly se uvolnily. Jako by mi někdo píchnul nějakou relaxační injekci, kdy vám je všechno jedno. Dokonce i cestou z práce jsem pozoroval lehkost, se kterou jdu a cítil jsem v lese i vůně, kterých jsem si dříve nevšímal. Naposledy, když mě bolely záda ze stavění skříní v novém bytě, jsem si Ku Ding Cha dal záměrně na relaxaci svalů. A opravdu mě záda už nebolela. Další efekt byl již výše zmíněná klidnost, vyrovnanost, a tedy i lepší koncentrace a chuť k práci. A odměnou mi bylo to, že také práce rychle utíkala. A i kdyby ne, tak mi bylo všechno jedno. Mezi účinky je na internetu napsáno hlavně snížení tlaku, protizánětlivost a pročištění jater. Od táty mojí vietnamské spolužačky jsem se také dozvěděl, že ve Vietnamu se hojně pije jako prevence proti TBC a žaludečním vředům. Účinky začínám pociťovat již po polknutí prvních doušků čaje. Dýchání se zpomalí, všechno přestane bolet, sníží se vám tlak. Podle mě i nitrooční tlak, protože pak se mi zdá, že se mi písmenka na monitoru tolik nemažou. Jen bych chtěl závěrem upozornit, že tato bylina se dá normálně koupit, není zakázaná a nejedná o drogu. Podobných účinků lze dosáhnout s kombinací bylin, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Zajímavé je to, že jsem takovéto vlastnosti z Ku Ding Cha nikdy nepozoroval, až nyní. Shrnutí: psychická i svalová relaxace, tlumení bolesti, vyrovnanost, usměvavost, vyšší koncentrace a chuť k práci."
citace z webu: Čestmír Suchý
19.2.2017 - Ku Ding Cha podruhé aneb jako lék na nespavost
"Předminulý rok jsem psal poznámku o tomto čaji nečaji, spíše bylině.Více si o této bylině přečtete v poznámce ZDE (20.10.2015 - Cesmína velkolistá je mocná bylina (Ku Ding Cha)). Ve zkratce však mohu napsat relaxační účinky na svaly, mírnění bolesti kdekoli po těle. Další kladné vlastnosti této byliny by měly být obrana proti TBC a žaludečním vředům. Toť ve zkratce. Nedávno jsem objevil nový účinek Ku Ding Cha, který úzce souvisí s relaxací těla a svalů. Zjistil jsem, že má silně sedativní účinky když ji nadrtím a pozřu v kapsli (tobolce, tabletě). Přišel jsem na to vlastně díky přítelkyni, které vždy chci uvařit tento nečaj na jakékoli bolesti nebo při pomoci s nachlazením. I slabý výluh je extrémně hořký a pro přítelkyni nepolknutelný. Obvykle nadrtím srolované lístky Ku Dung Cha na jemný prášek (ať už válečkem na prkýnku, hmoždíři mixéru na kávu) a nasypu tuto drť do prázdných želatinových kapslí od léků. Téměř do minuty po pozření kapsle cítím relaxaci po celém těle a extrémní únavu. Po chvíli usínám i když jsem před tím ospalý vůbec nebyl. Cítím se skoro, jako bych dostával narkózu před operací. Zajímavostí je, že na přítelkyni bylina uspávací účinky v této podobě vůbec nemá. Je pravda, že každý člověk je jiný a působí na něj každá bylina zcela jinak. Často jsem měl problém usnout večer, nyní již tento problém nepozoruji. Pravda je, že množství, které v kapsli pozřu obvykle odpovídá dvěma srolovaným jehlicím. Navíc lístky nelouhuji, ale strávím je celé. Například Matcha bude mít také jistě euforičtější účinky než výluh z lístkového japonského čaje (Sencha Bancha atp.)"
citace z webu: Čestmír Suchý
poznámka: od března 2021 je web Čestmíra Suchého bohužel - nedostupný
poznámka k pojmenování: vietnamsky Chè đắng cao bằng, další používané názvy Bitter Tree, Paly, Ku Ding Cha, Bitter Tea Bids aj.
více informací o bylině:
flóra Číny: http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=242326331
wikipedie: https://en.wikipedia.org/wiki/Kuding
TCM: http://www.itmonline.org/arts/kudingcha.htm
další možé účinky byliny: v přípravě
koupit čaj v e-shopu NepustilTea.cz