Příprava čaje luhováním přímo v mléce, či přídavky mléka do již hotového čajového výluhu, má své kořeny ve staré Persii (Íránu) a v Tibetu. Dnes se s tradicí použitím mléka v čaji setkáváme především v Mongolsku. Mléko v čaji napříč Indií, na Srí Lance a v Anglii je relativně „novodobá“ zvyklost zavedená za účelem zvýšení spotřeby čaje či ochrany tenkého porcelánu. V Indii se občas používá i mléko buvolí. Každopádně mléko v čaji mění jeho chuť, přidává živiny, zjemňuje texturu a spolehlivě zmírňuje hořkost…
V Indii se pije především vařená směs černého čaje s ředěným mlékem a rozličným kořením, jehož složení se místně liší, přesně podle rčení: „jiný kraj, jiný mrav“. Používají se černé čaje zpracované do drobnozrnné podoby (BOP), ásámské CTC čaje i směsi čajů různých kvalit a zpracování. Běžné jsou i čaje dovážené (například čínský „Yunnan BOP“) a „značkové“ (například Irish Breakfast Blend – směs ásámských a cejlonských čajů). Používají se i třídy „Fannings“ a „Dust“. Jde o to, aby čaj dobře barvil a poskytoval silný nálev. Ve výsledku na konkrétním čaji mnoho nezáleží. Tři výrazné přísady: směs koření, cukr a mléko pravou chuť použitého čaje zastřou. Nevadí to! Ve finále jde o lahodnost nápoje a především kofein, kterého je v každém šálku až až. Nejen, že se nálevy chuťově liší, ale:
„Rozdíl je jen v tom, že v Rádžasthánu čaj budete pít z misky, v Gudžarátu z plochého podšálku, v Bengálsku a Nepálu ze skleničky, v Kašmíru z malých kovových koflíků, v Maháráštře z jemného zdobeného porcelánu a téměř všude z hliněných hrnečků na jedno použití. Chcete-li se ubránit mléku a cukru, musíte na to číšníka či prodavače výslovně upozornit. Často tento mléčný čaj dostanete s přídavkem koření, nejčastěji s kardamomem nebo anýzem. Jinde, jako například v islámských oblastech Indie a na Šrí Lance, vám přidají trochu máty peprné, v Kašmíru drcené oříšky a občas špetku šafránu, v Nepálu kousek sušeného zázvoru. Na indickém jídelním lístku často objevíte čaj masala, ...“ 1)
V Indii všudypřítomný Masala Chai (jednoduše „čaj“ nebo „kořeněný čaj“) - ocení každý milovník sladkého a koření. Výrazný nápoj hladí žaludek a je skvělý k relaxaci, posilnění i jako osvědčený životabudič. Navíc dobře zahřívá, ochlazuje i uzemňuje. Na přípravu potřebujeme tradiční indickou směs koření (například „yogi“) obsahující drcené aromatické koření (zhruba ve stejných poměrech). Většinou jde o skořici, hřebíček, fenykl, a zázvor. Někdy se přidává pomerančová kůra, bílý (i černý) pepř a další ingredience, jako je cikorka, anýz, koriandr, chilli, citronová tráva, máta, drcené oříšky nebo kakao).
Receptur pro přípravu „bílého indického čaje“ je nepřeberně 2). Lze je rozdělit na dva způsoby, kdy (1) čaj vaříme přímo v oslazeném mléce s kořením a kdy (2) čaj s kořením připravujeme zvlášť jako první a mléko s cukrem přidáme později. Doporučuji s čaji, kořením i mlékem (polotučné, plnotučné, kondenzované, kozí, ovčí…) experimentovat. Hodí se vyzkoušet i tučnou smetanu. Osobně masalu připravuji následovně: připravím si 10 g „homogenizované směsi koření“ (podrcením nahrubo v hmoždíři), kterou vařím 10 minut v 0,4 litru vody, poté přidám 4 g podrceného černého čaje a vařím dalších 5 minut, přiliju 1 dcl kondenzovaného mléka a nechám vzkypět. Nakonec dosladím cukrem a sliji přes sítko.
Pokud bílý čaj s mlékem připravíte dobře, nahradí vám superjemné cappuccino, jehož lahodnost pobízí k neustálému dolévání! Doporučuji proto používat menší šálek nebo opravdu malý hrnek. Ať zkonzumujete co nejméně cukru 😊!
1) Soňa, Zdeněk a Michal Thomovi, Příběh čaje, ARGO, Praha 2002.
2) další recepty viz článek Bílý indický (mléčný) čaj - "Masala Chai"
koupit originální směs koření "Yogi" pro přípravu bílého mléčného indického nápoje "Masala Chai"
koupit směs černého čaje a koření - Masala Chai & Black Tea (dárková plechovka, edice NepustilTea-exclusive - 2025)